2010. október 26., kedd

Napjaid megvannak számlálva.... éld az életed!

Mit  tennél ha kiderülne, hogy már csak pár napod, heted van a földi életből? Ha kiderülne egy egyszerű vérvétel során, hogy gyógyíthatatlan betegséged van és napjaid meg vannak számlálva? Mi lenne az első dolog amit megtennél? Kivel töltenéd a napjaid és hogyan? Feladnád, beletörődnél vagy küzdenél, ami ellen nem lehet? Jó kérdés, valószínűleg ezt csak akkor tudja meg az ember, ha belekerül egy ilyen helyzetbe, de miért kell, hogy ez megtörténjen ahhoz, hogy megbecsüljük amink van?

Sokszor gondolkozom azon, hogy mi emberek miért vagyunk olyanok, hogy csak akkor becsüljük meg a fontos dolgokat, vagy egyáltalán bármit, amikor megbetegszünk, vagy elveszítjük. Akkor abban a formában és időben miért nem? Miért szükséges örülni minden apró dolognak csak akkor, ha kiderül, hogy gyógyíthatatlan betegségünk van és csak napjaink, heteink vannak hátra? Ha fel kell sorolni mit szeretnél az életben elérni, miért csak az anyagi javakat említik?

Annyi kör e-mail látott már napvilágot e témában, de pont emiatt elcsépelt lett ez az egész. Sajnos. Minden jó dolgot annyiszor kiforgatunk, ecsetelünk, rágjuk jobbról-balra, hogy elveszíti a valós jelentését, szépségét. Ha valaki örül mindennek - kisütött a nap, csicseregnek a madarak, a tenger morajló hangjának, egy nyári zápornak, vagy egyáltalán minden aprónak tűnó dolognak - ami tegyük hozzá nem apró, hanem fontos pillanatai az életünknek, csak nem figyelünk oda rá - teljesen bolondnak nézik. Minek örül? Hisz az élet szívás - lásd emo - depresszív élettagadó magatartás.

Ez vajon csak a magyarokra jellemző, ez a fajta melankólia, depresszív, negatív - "dögöljön meg a szomszéd akinek jobban megy" típusú viselkedés? Néptípus függő mennyire éljük meg igazán az életet? Mennyire tudunk örülni a mindennapoknak, mennyire figyelünk oda egymásra. Viselkedünk a világnak, jópofáskodunk, de a gyerek fejét leüvöltjük, ha elpattan a cérna. Miért? Miért nem azoknak adjuk a szép perceket, akik igazán fontosak nekünk? Miért fontos, hogy a szomszéd mit gondol és mi a véleménye rólunk? Nem ezeknek a dolgoknak kellene, hogy fontosak legyenek számunkra.

Tehát mit tennél? Azt gondolom, s ezt tényleg nem az elcsépelt formájában, hanem teljesen mélyül hiszem és vallom, hogy MINDEN NAPOT ÚGY KELL ÉLNI, MINTHA AZ LENNE AZ UTOLSÓ!!
Nem hiszek a szép porcelán tányérok őrízgetésében szép alkalmakra terítésben, nem csak akkor kedveskedem a gyermekemnek, ha szülinapja van, karácsony..stb, nem csak akkor figyelek rá, amikor épp nincs más dolgom.
Nem hiszek abban, hogy parfümöt csak különleges alkalmakra használjam, ki tudja, hogy nem éppen az illatod miatt lesz különleges - megismerkedsz valakivel:) Hú ez kezd utópisztikus lenni::)

De a lényeg, hogy mindened amid van, ne vedd  természetesnek. Adj hálát mindenért - ne elsősorban az anyagi javakért - s megérzed, hogy jó dolgod van. Ha egészséges vagy, ha látsz és figyelsz is, ha hallasz és érted is, ha érzel és viszonzod is, mind KINCS.

Gyermeked, ahogy beszél, ahogy megosztja veled az élete apró részleteit - ne unjad és zavard el. Figyelj rá, hallgasd meg. Ez mind kincs.

Bakancslista c. film többször visszaköszön, de mielőtt azt megcsinálnád, írj egy hála listát, mik azok a dolgok az életben, amiért hálás vagy. Amikor ezt én olvastam, hülyeségnek gondoltam, de nem az. Csak akkor tudod meg, ha leírod, hogy átjárja a lényedet az öröm, az elégedettség, a nyugalom.

S természetesen ez a bejegyzés nem egyfajta pozitív sikerkönyvekben megszokott és lerágott csontszerű ömlengés akart lenni, csak felnyitni a szemünket, hogy nap mint nap elmegyünk egymás mellett, azok mellett a dolgok mellett, amik az életünk.

Ne tegyük. Változtassunk rajta! Még MA!

2010. szeptember 22., szerda

A nagyon nagy Ő, hm, hát igen ŐŐŐŐ kerestetik

Nem találom, keresem, de nem lelem. Jönnek szépen sorba a jelentkezők. Sikeresek, anyagilag van aki rendesen el van látva, de mégsem. Kedvesek, szórakoztatóak, figyelmesek, de hiányzik a kémia:):) Nem lelem, hol vagy?? Na persze, nem a szemüvegemet keresem, pláne, hogy nem is vagyok szemüveges:):)

Megérett a dolog. Eddig még csak "majd" állapotban voltam, de egy ideje már eljött a "most azonnal szükségem van rá" állapot. Nem aggódom, eljön, csak mikor?? Édes tini lányom mondta, hogy "anya lassan kifutsz az időből..."....hmmmm, köpni-nyelni nem tudtam. Tessék?? 34 évesen 2 gyerekkel, miből és honnan futok ki?? Na honnan a világból kifutok, ha mond még ilyeneket:):)
A kicsi is rágja a fülemet, mikor lesz már olyan apukája, aki mindig itt van velünk, focizik vele, aki mindig megvédi és aki csinál neki kistestvért, nekem meg gyereket:):) nem mintha ez szempont lenne. Multifunkciós EMBERT keresünk. Nem csak én, hanem lassan a gyerekek helyettem. Úgy érzem magam, mint Tom Hanks - A szerelem hullámhosszán c. filmben, amikor a kisfia új feleséget, anyukát keresett neki.

Multifunkciós. Van ilyen?? Sorolnám az igényeket, de a gyerekek listája önmagában betöltene egy A4-es lapot. Megbízható, hiteles, ŐSZÍNTE, gyerek szerető/családcentrikus, céltudatos, de tudja, mik az igazán fontos dolgok, sokoldalú, szórakoztató, mindig meg tud lepni, izgalmas, szexi, önmagával és a világgal is jóban van, kommunikatív, bölcs, bármikor lehet rá számítani, fontos a véleményem, mindenre nyitott, egyenes, sportos, önmagára adó, de nem tölt többet időt a fürdőszobában mint én, távol áll tőle minden felszínesség - külvilágnak megfelelés, s a legfontosabb, hogy úgy szeret, ahogy vagyok. Nem akar megváltoztatni, elfogad a hibáimmal együtt és azokkal együtt imád. - Bridget Jones után szabadon...

Na hirtelen ennyi jutott eszembe, persze van még sok minden, külső jegyekről nem beszélve:)
Legalább olyan külső mint Hugh Jackman, vagy a Step Up 3. sztárja Rick Malambri. Khmm... hát igen.


No comment:):)

2010. szeptember 11., szombat

Hitelesség

Hitelesség. Kövér emberként fogyasztószereket értékesíteni. Nem hiteles. Beszélni nagy pénzekről, gazdagságról, hogy mi értünk hozzá, hogyan lehetünk milliomosok - mindezt úgy, hogy egy fillérünk sincs - nem hiteles. Beszélni nevelésről, áldozatról, miközben nincs gyerekünk, vagy van, de nem törődünk vele - nem hiteles. Beszélni elhagyottságról, miközben mi csaltuk meg a másikat - nem hiteles. Mutatni a külvilágnak, hogy mekkora sztárok, milyen jó emberek vagyunk - közben másokon átgázolunk - nem hiteles.

Nézzünk körbe a saját környezetünkben. Hány olyan embert tudnánk kapásból felsorolni, akik hitelesek, szavahihetőek, a szavuknak tényleg van súlya és tartalma, mélysége. Akik nem csak beszélnek valamiről, de azt is csinálják és úgy ahogy elmondják. Akik nemcsak kántálnak, hanem teszik a dolgukat.

Hogy miért a hitelesség?? Születésemtől fogva nagyon erős az igazságérzetem - amit a kisfiam is örökölt:):) Ez lehet jó, vagy rossz - bár nem hiszek a végletekben, szeretem a kiegyensúlyozott, harmónikus, egyensúlyra törekvést. Biztos ismertek olyan embereket, akik úgy beszélnek veletek, vagy úgy adják elő magukat, mintha ők találták volna fel a spanyolviaszt, az a bizonyos magas ló. Ha mindez párosul egy olyan háttérrel, aki tényleg le tett valamit az asztalra, nem mondom, hogy egyetértek a stílusával, de mondhatom, hogy "mégiscsak valamit jól csinált, hiszen hol tart...".

De ha ez azzal párosul, hogy nincs mögötte semmi, nincs tartalom, nincs anyagi jólét, bőség, vagy nincs hitele emiatt - az igenis bosszantani tudja az embert. Mire fel? Hol van ő és hogy meri?? Egyáltalán kinek hiszi magát? Nézzen tükörbe és adjon számot mire vitte vagy nem...
Nevetséges... Hitelesség.

Sokan nem is tudják vagy nem érzik mennyire fontos lenne a környezetünkben hiteles emberekkel találkozni. A mindennapokban, a"celebvilágban", a politikában - milyen képet nyújtunk gyermekeink felé, a jövő nemzedékének, milyen utat mutatunk - alappillérnek kellene, hogy legyen a HITELESSÉG.

Ne a szavakkal büvölj, ne varázsolj a szó erejével, tegyél valamit az asztalra. Ne beszélj róla, hanem csináld. Ne tanácsokat osztogass, hanem mutasd meg. Ne okoskodj, hanem legyél bölcs és mutass utat.

Hitelesség. Alappillér....

2010. augusztus 24., kedd

Párkapcsolatban egyedül, vagy egyedül boldogan

Lassan 2 és fél év "szingliség" után az emberek kezdenek furcsán rám nézni, mintha teljesen hülye lennék, vagy legalábbis nem lennék normális. Mintha aki egyedül él, az csakis boldogtalan, magányos és unalmas életet élhet. S mintha az, aki párkapcsolatban tengeti napjait, több és jobb lenne...pedig...dehogy!! sőt...

Félreértés ne essék, Aronson nyomán - lásd Társas lény - tudom, hogy az ember alapszükséglete a társas kapcsolat, társas lények vagyunk, sok pozitív hordozóval, tehát az elméleti háttér megvan, csak hát a gyakorlat...:)

Lassan nincs senki a környezetemben, aki arról számolna be mennyire boldog a párjával, lila ködfátyolról szóló regéket pedig szinte kizárólag az amerikai csúcs filmekben láthatok. Persze az ember lánya feladhatná, hogy akkor ennyi volt és kész... neki lefutott... vége ennyi jutott..de én nem így gondolom. Tehát hiába élnek ők - az okosak, akik osztják az észt - egy rakat üresség és kudarc az életük, tele lemondással és rengeteg önfeláldozással, csakhogy egyben tartsák ezt a családnak nevezett valamit. Vagy nyitott házasságban élnek, vagy megelégednek az átlag, unalmas, "jól megvagyunk" állapottal. Szerintük ez a normális.

Én nem vagyok egy megalkuvó típus. Ez lehet rossz, de lehet jó is egyben. Nekem jó, s szerintem ez a lényeg. Csak azért, hogy "megmutassak", pontosabban "felmutassak" egy férfit magam mellett, azért nem fogok megalkudni valaki mellett, aki nem is kell igazán nekem. Félreértés ne essék...jelentkező akad, de hát még Ő, aki nekem kell, s akiért érdemes újra elölről kezdeni mindent, megtanulni megint bízni, hinni a nagy szerelemben - nos, ő még várat magára. Ami késik, nem múlik. Nem aggódom, eljön tudom. Nem vagyok türelmetlen sem. Nos hol vagy már??:):)

2010. július 22., csütörtök

Money, money, money

Szeretem is, meg nem is. Ha sok van, az jó... nagyon jó.....de akkor általában hiányzik más. Törekszünk a nagy kerek lufira - mármint gyerek(ek), család, ház, autó, egészség.... egy nagy kerek egész. Valami mindig hiányzik...vagy ismertek olyat, akinek az amerikai filmekben jelenlevő nagy kerek egész, nagy buborék megvan??? Én nem. Olyat ismerek, aki megelégedett azzal, ami van.
Elfogadás vagy törekvés a nagyobbra és jobbra???

Ha kevés van, az baj...komoly baj... mert ugyebár mennyi olyan területe van az életünknek, amihez nem kell? Jó oké, tényleg a levegőhöz nem kell - de lassan ahhoz is kell...
Egészség - egészséges táplálkozás, vitaminok, sport - edzőterem, úszás.. - KELL
Kikapcsolódás - nyaralás - nagyon is KELL.
Szórakozás - bulik, koncertek, színház - KELL
Havi alap dolgok, mint rezsi, élelem - KELL
Gyerekek iskoláztatás, különórák - KELL
Lakás, otthon, autó - KELL
Ruházkodás - KELL

Nem sorolom fel, de tényleg nem találtam olyat amihez nem kell. Ezért ambivalens a pénzhez való viszonyom. Persze ezt is ráfoghatjuk, a nagy fogyasztói társadalomra, a bőség zavara, minden létezik, ami szem-szájnak ingere, s ember legyen a talpán, aki nem érez késztetést, hogy megszerezze, sőt a gyerekét úgy nevelje, hogy nem kell mindent, nem kell a halmozás, a gyűjtögetés. Ebben is meg kell tanulnunk megtalálni azt a megfelelő egyensúlyt, amivel legalább megközelítjük a nagy lufi effektust.

Kevesebbel beérni? Boldognak lenni? Boldogság - pénz - van összefüggés? Hogyne lenne. Hisz ha nincs, elég sok gubancot tud okozni az élet számos területén. Pénz hajszolás - megint csak nem jó, mert elveszítjük azt, ami igazán fontos az életben. Családot, gyerekeket, barátokat. Nincs idő rájuk. Akkor hol a megoldás vagy mi a jó megoldás???

Dolgozunk, robotolunk, fizetjük a számlákat, neveljük a gyerekeket, okosakat próbálunk nekik mondani, segíteni a valós életre felkészíteni, egyedülálló anyaként dupla akkora a súly, amit a vállunkon cipelünk. Helytállni, megfelelni - magunknak, kitartani, ÉLNI.

Money, money, money - EGYENSÚLY, EGYENSÚly, EGYENSúly, EGYensúly, egyensúly........

2010. július 20., kedd

Nyaralunk? Versenyzünk?

Eltűnődtem azon az apró tényen, hogy gyakorlatilag már nincs olyan területe az életünknek, ahol ne versenyeznének az emberek egymással.

Gyerekek - kinek szebb, kinek jött ki előbb a foga, melyik indult el hamarabb, majd ki tanul jobban, melyik eredményesebb, ki mit sportol, kit hová vettek fel, hány nyelven beszél, hol helyezkedett kerül....sorolhatnám

Munka/kapcsolatok/pénz - ki hol dolgozik, milyen pozícióban, mennyit keres, kiket ismer, hová jár el....tömkelegét sorolhatnám

De az egyik kedvencem, s most aktuális is egyben: a nyaralás. Ki hová megy nyaralni, mekkora luxusba, hány csillagos, van-e medence vagy hány van, mennyibe kerül...s szépen licitálják túl a másikat.

Egész évben hajtás, megfelelés magunknak és a külvilágnak - van aki csak a külvilágnak - de amikor leereszthetnénk, akkor is beszállunk az ilyen "nem is értem pontosan" típusú versenybe. Hát nem az a cél, hogy kipihenjük magunkat, hogy jól érezzük magunkat, hogy sok élménnyel legyünk gazdagabbak? Miért fontos a másik mit csinál??
Egyáltalán hány olyan ember van, aki letudja vetkőzni magáról, hogy nem foglalkozik azzal, hogy a "szomszéd fűje zöldebb-e". Tudunk örülni mások örömének, sikerének? Az irigység, a rosszindulat, a rosszmájúság...mind-mind negatív hullámok, amivel csak magunknak ártunk.

Miért olyan bonyolult egy olyan világot teremtenünk, ahol mindenki a maga dolgával foglalkozik, s olyan kapcsolatokat alakít ki, ahol fontos, hogy a másiknak is jó legyen. Tudom tudom....
túlságosan utópisztikus.

Szerintem egyszerűbb, mint beszállni egy ilyen versenybe, ahol senki nem győzhet, csak veszthet. Magam részéről így gondolom.
Én nem versenyzek. Csak így nyerhetek.....

2010. július 4., vasárnap

A VISKÓ

Ha szeretnél egy alapjaiban más és elgondolkoztató regényt olvasni, akkor ajánlom a VISKÓ c.könyv elolvasását. Nem szeretem a tipikus sikerkönyveket, amikor "valakik" kikiáltanak egy regényről, hogy az egy alapkönyv, anélkül nem is lehet élni, sőt ha nem olvastad, akkor....

De ez tényleg...New York Times Bestseller ide vagy oda, ez számomra olyan alapkönyv lett, mint Dan Millman - A békés harcos útja.

Alapjaiban megváltoztatja, vagy meg nem is, de elgondolkodtatja az embert Isten létezéséről, s annak mibenlétéről, a világhoz, az emberhez való viszonyáról.

Én világéletemben azt hittem egyedül vagyok Istenhez (vagy hívd Allahnak, Buddha-nak..mindegy - ki miben hisz, ki minek hívja) való viszonyulásommal, vagy legalábbis csak én gondolkozom így. Gyermekkoromban megkereszteltek, református vagyok. Soha nem jártunk kötelezőszerűen, "rítusszerűen" vasárnaponként templomba, s ezért hálás is vagyok szüleimnek. De a mai napig imával fekszem le, s hiszem, hogy létezik.

DE! Nagyon ellen vagyok a hivalkodó, magamutogató egyházaknak, akik külsőségekben mérik a hitet. A hit bennünk van, nem a magamutogatásban, nem abban, hogy ünnepek alkalmából kiöltözünk és elmegyünk a templomba. Ez mind csak külcsín, látszat, nincs benne mélység, tartalom, csak a külvilág felé egy magamutogatás.

Nem beszélve a napjainkban zajló botránysorozatról - pedofília és sorolhatnám, akkor miről is beszélünk, ezek az emberek, akikhez nyugodt szívvel engedték el a szülők a gyerekeiket, ők a megrontói "Isten gyermekeinek", pont ők, akik papolnak valamiről, de fogalmuk sincs miről...s természetesen tisztelet a kivételnek.

Nem hiszek a látszat hitben, mindenkinek magában kell rendbe tenni a gondolatait, lelkét, hogy este nyugodtan tudja álomra hajtani a fejét, vagy nyugodt szívvel tudjon a tükörbe nézni. Önmaga miatt. Bennünk van, bennünk él, ki hisz benne, ki nem, mindenkinek szíve joga.
Én hiszem, hogy csak így lehet. Minden felszínt, külcsínt lecsupaszítva, csak a maga természetében, jóságában.

Mert nincsenek látszatimák, látszathitek, az az ember önmaga ellen van. Nem segíti, nem építi, nem mélyíti el semmiben. Olyan mint egy lufi, elég könnyen kidurran, s nem marad más, mint egy nagy üresség.
Semmi csak egy nagy légüres tér.

2010. június 17., csütörtök

Az légy aki vagy, érezd jól magad.....

Talán sokaknak ismerős a cím. Charlie énekelte teljes átéléssel, rekedtes hangján, lélekbe hatolva.
De miért pont ez, miért ezt a címet adtam eme pár sornak? A napokban elgondolkoztam, hogy mennyit változik az ember? Egyáltalán minden ember képes-e a változásra? És a legfontosabb kinek a kedvéért változunk? A valós énünket megváltoztathatjuk, vagy csak finomíthatunk azon????

Én azt gondolom - ahogy kedvenc marketing tanárom kezdte mondatait -, hogy alapjaiban nem tudunk megváltozni. Az évek, a csalódások, a megtapasztalások útján inkább felveszünk olyan viselkedésmintákat, amivel bizonyos helyzetekben elkerülhetjük a csalódásokat, kudarcokat. Egyfajta álarcot, amivel a nagy közeg előtt védve lehetünk. Sokat gondolkoztam azon, hogy mi a jobb - egész életemet álarcban élni, s mű barátságokat, mű kapcsolatokat létesíteni, vagy maradjak valós, igazi, s legyen kevesebb barátom, kevesebb kapcsolatom, de az IGAZI legyen, csupa nagy betűvel. Nem kérdés, hogy számomra csak egy válasz lehet, a második.

Sokkal nehezebb és egyúttal egyszerűbb is lesz az életünk. Az bár furcsa így együtt, de ha elfogadjuk magunkat úgy, amilyenek vagyunk, nem lesz bennünk olyan megfelelési vágy, ami frusztráló. Hiszen nem másoknak akarunk majd megfelelni, csak magunknak. Szerintem ez a legfontosabb. Magunknak felállítani egy értékrendet, prioritást az életben, s ahhoz hűnek maradni. Hiszem, hogy csak így lehetünk boldogok. Én azóta érzem egyre jobban magam, amióta nem foglalkozom mások véleményével, csak azokéval, akik fontosak a számomra, akik hitelesek, akik a bajban is velem vannak, s úgy szeretnek amilyen vagyok. Hiszen gondoljunk csak bele mit számít, hogy a szomszéd, a Julis néni "úgy néz rám", vagy hogy mit gondol....számít?? Érdekel a véleménye? Szerepet játszik az életemben? Nem. Ha mindenki a maga problémájával foglalkozna, s nem áskálódna mások életében, ha elfogadnánk egymás különbözőségét, hisz ettől szép a világ, hogy nem klónok vagyunk, akkor sokkal élhetőbb világban élnénk.

De emberek vagyunk, s sokaknak sokkal egyszerűbb mások életébe belemászni, addig sem kell a saját maga problémáival foglalkozni.  Ezek ellen egyféle megoldás van: nem foglalkozunk velük. Én ma már csak sajnálom az ilyen embereket, hogy ennyire sivár életük van, hogy másokéval foglalkozik, hogy áskálódik.
Ne nekik, ne a külvilág felé éljünk, hanem magunknak, a lelki békénk, a nyugalmunk csak ekkor áll helyre.
Próbáljátok ki, s belátjátok, hogy ez így van, nem könnyű levetkőzni ezt, de utána olyan felszabadító érzés kerít hatalmába, ami elmondhatatlan.

Hajrá!! Kitartás!

2010. június 9., szerda

Kell a visszacsatolás????

Amikor a blogot elkezdtem írni, egyetlen célt szolgált: kiírni magamból azokat a dolgokat, amik foglalkoztatnak. Megfelelő társ nélkül, jó volt szavakba önteni azokat a "problémákat", vagy inkább gondolatokat, amiken töröm a buksim:) Aztán ahogy lenni szokott - kommunikatív ember lévén - egy-két embernek, majd egyre több embernek meséltem róla, s nézték, olvasták. S jöttek a pozitív visszajelzések, ami jó, ami kell.

S bár az első indíttatás megváltozott, már kifejezetten jól esett, s vártam a visszajelzést. Ezen persze rögtön elgondolkoztam, miért kell ez? Miért fontos, hogy lássa más is, hogy legyen véleményük? Egyáltalán mi a véleményük? A válasz nyilvánvalóan nem volt túl bonyolult: emberi lények vagyunk, vagy ahogy a nagy Aronson is megmondta: Társas lények.

Fontos a kommunikáció, fontos a vélemény, hogy ne csak a nagyvilágba szóljon a harsonánk. Mindannyian szeretnénk - vagy legalábbis én igen - véleményformálók lenni - akik talán a gondolataival, blogjaival másokat arra ösztönöznek, hogy nézzenek mélyen önmagukba, szeretnék tükröt tartani a világnak, embereknek, véleményeket, gondolatokat elindítani. S csak ha pár embernek ezáltal jobb lesz, már nyugodtabb lehetek, tettem én is valamit a közösségért, emberiségért.

Fiatal, ifjonc éveimben - 16/17 éves koromban világmegváltó terveim voltak: menjünk az afrikai éhezőkön segíteni, le a rasszizmussal...s sorolhatnám. Egy akkori kedves barátom napokon/heteken, sőt éveken keresztül hallgatta a nagy világraszóló ötleteimet. S persze a véleményem semmit nem változott, csak annyiban módosult, hogy apróbb lépésekben kell gondolkozni. Ha mindenki csak a maga környezetét tenni jobbá, s segítene másokon érdek nélkül, egyre nagyobb közösséghez jutna el, s ki tudja még a világ is más lenne...

Morfondírozom, amikor a nagy okosak szerint a "világ változik"...könyörgöm a világot kik alkotják? Nem mi?? Nem mi formáljuk a gondolkodásunkkal, hozzáállásunkkal, világnézetünkkel, tetteinkkel? Csak mi tudunk változtatni, még ha kis léptékekben. Én hiszem, hogy így van.

Csak rajtunk áll. Hát tegyünk is érte. Mert megtehetjük. Mert megérdemeljük.

2010. június 2., szerda

Az út az, ami boldoggá tesz (A Békés Harcos útja)

A békés harcos útja

Alapfilm. Alapkönyv. De nem az a fajta, amit csak elolvasol, s felteszed a polcra, hanem az amelyiket bármikor leemeled és mindig megerősítést szerzel általa.

Én az iskolákban levetíteném felső tagozatban, kötelező olvasmánnyá tenném. Írjanak belőle esszét, szűrjék le a valóságot, a saját maguk valóságát, ne a tartalmát! Nagy különbség. Több nézőpont. Soha nem értettem irodalom órán az elemzések leírva mi célt szolgálnak? Honnan tudhatjuk, hogy 100-200 évvel, de akár 50 évvel ezelőtt, mit akart leírni az a "szerencsétlen" költő/író. Honnan tudhatnánk hogyan érezte magát, miért fogalmazódott meg benne az, ami. S egyáltalán hogyan élhetnénk át?

Szerintem sehogy. Mindenki másképp egyforma. Igaz a fő cím. Mindannyian mások vagyunk, de ez így van rendjén. Én személy szerint nem szeretnék egy "klónvilágban" élni, imádom az egyediséget, a jó értelemben vett másságot, amikor valaki nem fél megmutatni valós énjét, még ha ezzel kockáztatja, hogy elfogadják-e vagy sem.

Idézet a filmből:
"Az út, ami boldoggá tesz, nem a végcél!"

Ez helytálló? Szerintem igen. Én még nem értem az út végére (szerencsére), de minden egyes percét élvezem az útnak, a megismerésnek, a megtapasztalásnak, az erőnek, hogy tovább menjek, még ha el is bukok. De amikor felállok, még nagyobb erővel folytatom.

Másik kedvenc idézet:
"A harcos nem attól harcos, hogy feladja, amit szeret, hanem hogy szereti, amit csinál. Egy jó harcos nem tökéletes, nem győz mindig, nem sérthetetlen..... A jó harcos nagyon is sebezhető.... Ez teszi igazán bátorrá! A harcos cselekszik, csak a bolond sír! Nincs olyan, hogy kezdet és vég, csak a tett van."

Nem kell komment, csak hallgatni a szavak erejét. Minden kedves olvasónak tiszta szívből ajánlom a filmet és a könyvet egyaránt.
Mindenki hallja meg a maga valóságát, s vonja le a számára vonatkozó konzekvenciát. Nem lehet sablont lehúzni erről sem, s általános érvényűvé tenni.

Ez nem egy tömjénezett könyvajánló akart lenni, csak rám nagy hatással volt. Ennyi. No comment.
 




...mert? ..azért édes lányom, mert mindjárt...

Én is voltam kiskamasz, valamikor, még régen, egykor...De én biztos nem voltam ilyen, ennyire, s különben is, ne már... tényleg? Anya mesélj, nyugtass meg, hogy ennek egyszer vége..s tényleg én is..ennyire???

Gondolom nem egyedül harcolok a kiskamasz gyermekemmel, már ha ezt lehet egyáltalán harcnak nevezni, hiszen ott mindketten támadnak, de ebben az esetben, engem támadnak, pontosabban játszanak az idegeimmel:)) Kedvenc szitum: ...ki kéne kapcsolni a gépet...s itt jön az indoklás...s akkor mi a válasz...? MERT?? Ez egy jó kérdés, előbb mondtam....de valszeg az nem jutott el...vagy szelektív a hallásuk... biztos így van, feltételezzük a legjobbakat.

Mi is jellemzi ezt a korosztályt: mindent ők tudnak a legjobban, jaj anya  .....te így meg úgy..., minden róluk szól, de u.akkor zéró önbizalom, ő már nagylány, de anya hívd fel..ezt és ezt a tanárt...ahhoz még kicsi, hogy elintézze, de este 11-ig simán fenn maradhat, mert hát a többiek az osztályban is.. s különben is olyan vagy...:) mármint én..persze olyan, de milyen???

Na viccet félretéve, amikor már úgy érzem, hogy a cérna szakad, a lelkem és a szavam akad, akkor "pszichológusommal" (anya) elemzem a helyzetet - mert hát ugyebár ő már ezen végigment, sőt kétszeres tapasztalat (nővérem). S ekkor megkapom a számomra hihetetlen választ: jaj...te is voltál kiskamasz, te is ugyanezeket csináltad, te is ezeket mondtad...ÉN? én biztos nem, visszafelé tekintve, s magamat nézve ez nem lehet, vagy az idő ennyire megszépíti az emlékeket?

S vajon mi mindent csináltam, amikre egyáltalán nem emlékszem? A türelem rózsát terem...tele van a lakás rózsával, majd megfulladunk tőle....s még hol van a vége...sőt ennek nincs is vége, mert mire az egyik gyermekem kinő belőle, jön  a kicsi, s ott folytatódik, ahol a nagyobbikkal abbamarad.

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!

2010. május 28., péntek

Szeretetbomba csak így egyszerűen

Mindenkinek vannak rossz napjai, kinek nem? Amikor mindent olyan szürkének, szörnyűnek, megoldhatatlannak lát, amikor szeretne elbújni a világ elől, amíg "valaki" meg nem oldja:) De hát persze erre sem idő, sem lehetőség nincs, különben is milyen jó érzés, amikor egy megoldhatatlannak tűnő feladatot megoldunk, s büszkén hátradőlhetünk, hogy na ezt is megcsináltam. Képes voltam rá. Egyedül! Jöhet bármi, nincs lehetetlen:)

De mik azok a fogódzok, amiben az ilyen napokon belekapaszkodhatunk, ami erőt ad, ami előbbre mozdít, ami segít abban, hogy másképp lássuk a dolgokat?

Nem hiszek abban, hogy a problémákat halogassuk, majd az idő megoldja, én szeretem megoldani, mert nyomasztólag hatnak az emberre, nincs értelme halogatni. Ha félbemaradt problémánk van, az megbénít, arra koncentrálunk, nem tudunk a tényleges feladatokra koncentrálni, s az élet többi területe is megsínyli azt.

Fogódzók.... mindenkinek más. Egy jó könyv, vagy az abban lévő "kulcs idézet", egy madár csicsergés, a kedvese motiváló/segítő szavai, a gyermeke ölelése/mosolya....bármi, ami őt boldoggá teszi, s ráeszmél általa, hogy ez is csak egy feladat.

Bakancslista? Meg van? Elkészítetted? Én dolgozom rajta....Ha tudnád, hogy csak fél éved van már hátra, hogyan-mivel-kivel töltenéd? Magadba zárkóznál vagy kihasználnál minden pillanatot? Keseregnél vagy megpróbálnád feledhetetlenné és emlékezetessé tenni magadnak és szeretteidnek? Hogy így emlékezzenek rád, hogy még ebben a helyzetben sem adtad fel. Hogy akkor is csak előre tekintettél, nem hagytad el magad....

Sokan azt hiszik, hogy a problémák/terhek/nehézségek fölös megszomorítói az életünknek, amik megnyomorítják az életünket. Én nem így gondolom. Szerintem meg ezek igen is, hogy kellenek. Fontosak, hogy azzá lehessünk, akik szeretnénk, amik nélkül nem eszmélnénk fel, nem mennénk végig azonos a bizonyos "úton", vagy eltévelyedünk, s visszatérünk a helyes útra.

Így kalandra fel, találjuk meg azokat a "szeretetbombákat", amik segítséget nyújtanak a nehéz időkben.

2010. április 29., csütörtök

Sikerre éhezve.....

Manapság mindenki a nagybetűs "sikert" kergeti, hogy elmondhassa a világnak, hogy ő egy sikeres ember. Ettől lesz értékes, ettől reméli, hogy tisztelik, szeretik és felnéznek rá, hogy mások úgy értékelik, hogy ő letett valamit az asztalra. Mindig a másoknak való megfelelés hajtja ezeket az embereket, vagy maguknak akarnak megfelelni?

Mióta "divat" lett az önmegvalósítás a trendi formájában , s nem a tényleges mély, belső önmegvalósításról beszélek, azóta nagyon kevés az olyan ember, aki valóban Önnön magának akar bizonyítani, aki le tudja vetkőzni, hogy mások szemével lássa magát és az legyen ténylegesen fontos, amit önmaga gondol magáról.

Nehéz tudom, sok időbe, munkába és rengeteg valós önismeretre van ahhoz szükség, hogy ne az érdekeljen mások mit gondolnak rólunk, hanem, hogy este nyugodt szívvel nézhessünk tükörbe, hogy ember maradtam, s ami igazán fontos, aszerint élek.

Siker?? Mi is pontosan az, mit jelent? Sokan ma a sikert, a pénz mennyiségével hozzák összefüggésbe, akinek pénze van az sikeres. Az már valaki. De én ezt nem hiszem. Attól, hogy valakinek pénze van biztos hogy sikeres? Sikeres legfeljebb abban amit csinál, a munkában eredményeket ér el, tehát sikeres, s még sikeresebb, mert ezt pénzzel honorálják is. Tehát "gazdag". De nézzük az élete többi területét. Ha egy magányos, barátok nélküli, de gazdag embert veszünk, akinek csak érdekkapcsolatai vannak, azt vajon sikeresnek mondhatjuk?

Én a sikert egy sokkal komplexebb dolognak vélem, s szerintem mindenki másnak mást jelent a siker. Nem értek egyet azzal, hogy a siker pénzben mérhető. Nekem az a siker, ha valaki eltervez valamit és véghezviszi, ez is siker, ha megvalósítja valóban önmagát, ha leküzdi félelmeit, mer bátornak lenni, mer változtatni és vállalja érte a felelősséget annak minden buktatójával együtt. Ha tud felnőttként értékket nyújtani és átadni gyermekének, ha nem önző és nemcsak a saját "sikerére" éhezik, hanem odafigyel másokra, segíti/támogatja őket (nem pénzben). Ha figyel és befogadja azt, amit mondanak neki, ha nem húz le másokat, nem árt nekik - sikeres "EMBER - nagybetűkkel marad.

A pénzben mért siker egy élvhajhász, felszínes dolog, amit önmagában nem hiszem, hogy bárkit is boldoggá tesz. Ki ne szeretné a pénzt, hiszen biztonságot ad, szabadságot, senkitől nem kell függeni, megtehetjük, megvehetjük amit szeretnénk, biztosítani tudjuk a gyermekeink számára a továbbtanulást, sportot, lehetőségeket....Persze a pénz kell, hiszen mindent abból fizetünk, de az csak egy eszköz, s az igazi mély dolgok azok, hogy megmaradjunk embernek lenni.

Tisztességgel, becsülettel, törődjünk a szeretteinkkel, a gyermekeinkkel, nem akkor, majd ha ennyi meg annyi pénzem lesz. A gyerek itt és most van, most gyerek, eltelik x év, s addig mi lesz vele, amíg mi a pénzünkért rohangálunk, pontosabban a még több pénzért..??? Addigra olyan távol kerül egymástól a pénzhajhász szülő és a gyermek, hogy nem lehet visszafordítani, vagy csak egy felszínes kapcsolat marad. Megéri önmagában a pénzért, a hőn áhított sikerért, mindent ami igazán értékes, elveszíteni vagy félre dobni??

Siker kinek mit jelent? Pénz? Hatalom? Boldogság? Önmegvalósítás? Szerintem nem lehet egyértelmű választ találni, csak ne felejtsük el a siker hajszolása közben, mi az ami igazán értékes számunkra???

S tanuljuk meg azt megbecsülni. De legfőképp megőrízni!
Csak így maradhat a miénk!
folyt.köv.

2010. április 19., hétfő

Csak így magyarosan: van bumm vagy nincs bumm?

A cím némi magyarázatra szolgál:) van bumm vagy nincs bumm? Tessék??

Szóval a napokban eszmecseréztünk a "csajokkal" a szerelemről. Hogy is van ez? Létezik az a bizonyos "bumm"... Tudod amikor meglátod és jesszus..megnyílik a lábad alatt a föld, remeg mindened, 300 a vérnyomásod és mindent elfelejtesz ..... még a nevedet is:)

Persze a válasz egyértelmű, hogy létezik:) A kérdés csak az, hogy erre lehet- e kapcsolatot építeni, és egyáltalán működhet-e hosszútávon???

Van egy kedves ismerős "párom", akik több évig (7-8!!évig) voltak nagyon jó barátok, egy társaságba jártak, együtt szórakoztak, kirándultak, s nem volt köztük semmi csak barátság. Ez a pár ma már 4-5 éves házasok két gyerkőccel és iszonyú boldogok. Valahogy kialakult, egy hullámhosszon voltak, közös érdeklődési körrel, közös célokkal, azonos erkölcsi mércével nézték az életet.

Tehát kérdem én? Működhet egy olyan kapcsolat, s lehet belőle sírig tartó szerelem, ha csak első körben a kémia működik? S utána ismerjük meg a másikat, akiről kiderül, hogy vagy nagyon... vagy ajjjjaj nagyon távol áll a mi elképzelésünktől, vagy ahogy fény derül árnyoldalára, már huss, el is múlik a "bumm".

Vagy anélkül nem létezik szerelem, ha előbb nem ismerjük meg. Elakadtam... nekem még nem volt olyan kapcsolatom, s nem is nagyon hiszek benne, hogy évekig "barátok" vagyunk, s utána szerelembe esünk...nekem ez valahogy olyan ...megfoghatatlan...pedig logikus. Mert kiismerjük a másikat, megismerjük a szimpatikus vagy nem éppen szimpatikus tulajdonságait, elbeszélgetünk vele (van-e közös téma), megtudjuk hogyan gondolkodik a világról, mik a céljai, vagy egyáltalán vannak-e (hiszen ez fontos, hogy egy úton tudunk-e elindulni/haladni), milyen vallású, mi az ami érdekli (hobbi, közös program), s sorolhatnám.

Hiszen emiatt alkotunk egy párt, ezek a dolgok igazán fontosak, ami miatt évekig (vagy ideális esetben örökre?! - létezik még ilyen??) együtt maradunk.

Nekem volt egy nagy "bumm"-om, hatalmasat szólt, ami a filmekben meg van írva: lila ködfátyol, se kép se hang, szülői tiltások, de mi akkor is szeretjük egymást, gyerekek...
s szerencsés módon vagy 10 évig működött is... de nagyon eltérő minden gyakorlatilag: ahogy gondolkodunk, amik fontosak az életben, a háttér országról nem is beszélve, a felfogásunk, a céljaink, a világról/életről alkotott elképzeléseink, gyereknevelés....egyszóval, ha nincs semmi, de semmi közös, akkor megette a fene- csak így magyarosan- nem működik...hiába kémia ide vagy oda, az csak egy síkon érdekes, de erre kapcsolatot alapozni tudjuk, nem lehet...

Talán magamnak tettem fel a cím adó kérdést, hogy magamat is meggyőzzem, nem elég a bumm....
Ennyire jutottam, folyt.köv.

2010. április 14., szerda

A "minta"??

Amikor az első gyerekemmel várandós voltam (20 évesen!!), sokan kérdezték tőlem, hogy nem félek, nincsenek bennem kételyek, hisz még magam is szinte gyerek vagyok, hogyan fogom nevelni, milyen értékeket akarok átadni neki? Nem értettem, hogy ez miért foglalkoztatna, hiszen a világ legtermészetesebb és egyben legcsodálatosabb dolga a gyermek várás/szülés. Soha nem értettem azokat a nőket, akik "szülés utáni depresszióba" esnek - mindig úgy gondoltam, hogy ez túlreagálás, agyongörcsölés, "túlagyalás". Hiszen mindenki tudja, hogy amikor megszületik a gyermek, megváltozik minden, fenekestül felforgatja az addigi életet, más lesz a ritmus, hozzá kell alkalmazkodni, a napi ritmusát beállítani, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott gyermek legyen...de jól elkanyarodtam...

Tehát nem értettem miért kérdeznek efféléket, hiszen imádom a gyerekeket, az pedig, hogy nekem is lesz...csak öröm...s valóban amikor megszületett Rencsi, nem volt kétely, félelem, persze volt aggódás és öröm és egy halom boldogság, már ha a boldogságot lehet ekképpen mérni:)

S ahogy elkezdett nőni, s hirtelen 13 éves lett (elég abszurdnak tűnik, hogy "hirtelen", de higgyétek el, egy pillanatnak tűnik az elmúlt 13 év) elkezdtem agyalni... - ilyen szépen magyarosan fogalmazva - milyen MINTA vagyok én. Hiszen minden egyes pszichológia könyvben, elbeszélgetésekben alap dolog, hogy a gyerek mintázza a szüleit - lány-anya modell:)

Jó irányt mutatok-e neki, egyáltalán milyen szinten szólhatok bele az életébe, mindig jót akarok neki, de jó-e az, ha mindig csak jó, nem kell esetleg az a sok rossz is (dehogynem), ahhoz, hogy bölcsebb, erősebb legyen, milyen iskolába menjen, milyen nyelvet és hány nyelvet tanuljon, kikkel barátkozzon, vagy ne, mennyit sportoljon, tanuljon, mennyi szabadidő ami elég, mikor feküdjön le, ez a film neki való-e vagy sem... és megannyi kérdés, ami akkor, abban az időben nem jutott el...hogy tulajdonképpen mekkora felelősség, igen, a gyermek egy külön individuum, külön egyéniség, nem formálhatjuk a saját képünkre, nem erőszakolhatjuk rá a mi elcsúszott álmunkat, ŐK nem MI vagyunk.

Persze ő gondoskodik arról, hogy a sok rosszat is megtapasztalja, lévén, hogy egy erős egyéniség, s van (szerencsére) véleménye, bölcs gondolatai (néha nem is tudom ki az anya ő vagy én??), elképzelései, s szerencsére CÉLJAI!!!

Így azt gondolom, hogy ezen nincs mit görcsölni. Ha jó mintát mutatsz neki - de nem görcsösen - éled az életed, látja, hogy van egyáltalán ÉLETED, saját elképzeléseid, minden rosszban meglátod a jót, ha látja, hogy a bajból is fel tudsz állni és mész tovább, erősebben, bölcsebben, ha látja/érzi/megéli, hogyan neveled őket, mennyi szeretettel/aggódással/odaadással/akár lemondással, milyen zenét hallgatsz, hogyan állsz a dolgokhoz, ha érzi, hogy fontos a véleménye, ha van időd (s mindig kell, hogy legyen) hogy meghallgasd, hogy mit érez, mit gondol a világról, s egyáltalán ő hogyan lát dolgokat, mi fontos az életben (s nem egy vagy két év múlva), hanem mindig - mert ez az idő elmúlik, s soha, de soha nem lehet ezeket az éveket pótolni. Nem jön vissza, nem tudod visszaforgatni, , akkor és most - MINDIG - szüksége van rád - Anyára - tehát e hosszú mondat végére érve, ha ezeket megéled, ez a MINTA.
Te magad vagy, de azt hogy ezt hogyan adod át neki, csak rajtad áll.

2010. április 10., szombat

Blogoljak vagy ne blogoljak - ez itt a kérdés.....

Körülbelül 14 éves voltam, amikor utoljára naplót írtam. Tudjátok, azt a hagyományos, mindennapos, aktuális főbb eseményeket érintő gondolatmenetemet, amit senki nem láthatott, sőt, szuper titkos volt, s külön gondot fordítottam arra, hogy senki meg ne lássa...Több funkciója is volt a naplónak: kiírni magamból a 14 éveseket érintő komoly párkapcsolati, vagyis leendő párkapcsolati problémákat, mint pl. épp kibe estem bele, vagy hú, az a fiú hogyan is nézett rám, egy-két aktualitás tanárokról, otthoni ügyek, de legfőképp pasik.

Megnyugtatott, jó érzés volt, hogy volt egy titkos eszköz, amihez nyugodtan fordulhattam, aminek mindent, de mindent el lehetett mondani... Mert bár a mai napig nagyon szoros a kapcsolatom a szüleimmel, főleg anyuval, de hát vannak ugyebár bizonyos kérdések, miket, azért mégsem, meg kínos, meg különben is...
 
De hát változnak az idők. Egy nagyon kedves ismerősöm mesélt a blogjáról, s ahogy lenni szokott kedvet kaptam. Nem rendszeresen, s nem napi szinten, csak amikor az embert elöntik a szavak, érzések, gondolatok, nincs akinek elmondja, s egyszerűen csak jólesik "kiírnia magából", hogy a lelke tisztuljon, hogy megkönnyebbüljön, hogy legyen egy nyugodt éjszakája. Nem másoknak, hanem magamnak, a lelki megnyugvásomnak. S ha a későbbi gondolataim másokat is elgondolkoztatnak, sőt elbeszélgetünk egy jót róla, már megérte.
Hiszek abban, hogy soha nincsenek véletlenek. Legalábbis, az, hogy kivel hoz össze a sors, vallom, hogy oka van. Csak vagy felismered, s tudsz élni vele, vagy homokba dugod a fejed és mész tovább. Úgy érzem, hogy eddig minden jó és minden rossz, ami történt velem, oka volt. Hiszem, hogy ahhoz, hogy elérjem azt a célt, vagyis hogy olyanná legyek, amilyen szeretnék lenni, ezeken át kell esni. Még ha abban a szent pillanatban nem túl kellemes, sőt egyenesen fájdalmas, gyötrelmes, kínszenvedés...sorolhatnám...de épít!!! De hát jól elkalandoztam, ezt majd a kövi blogomban. Most a lényeg, hogy elindultam, s a két bubum (két gyerkőc) engedi, akkor írok, s dőlni fog belőlem a szó, mert most egyszerűen muszáj....néha úgy érzem megfulladok....
folyt.köv.